Ulpu ja Mimosa on jo pitemmän aikaa kiivenny häkin ja seinän välistä häkin päälle. Nyt siirsin häkkiä kauemmas seinästä, koska lähemmäs sitä ei saa. Ja eiköhän Ulpu ollu jotenki kummasti taas päässy sinne. Otin tuolia et saan nostettuu sen sieltä pois ja laitoin tuolin ja nousuin siihen nii eiköhän tämä sillä välin hyppää kahesta metristä! nyt Ulpulla tulee suusta verta. ilmeisesti hammas on osunu johonkin ikenee, koska hampaat oli onneks ehjät.
Nyt ku veren tulo lakkas nii selvis mistä sitä verta oli tullu. ylähuulesta oli auennu huuli noin 3-4mm. se on siis keskellä huulta suora repeymä. Paraneeko se itestään vai mitä tehdä?
siirsin häkkiä puoli metriä seinästä pois, mut nyt vuorostaan Mimosa oli siellä, sain sen onneks pois. vaikka vähä kesti. miten kummassa ne pääsee sinne? Kiipeää vissii verkkoa pitkin.
Meillä kanssa Savanna kiipes sen vanhan häkin päälle monta kertaa (n. 130 cm korkea). Sit sain tarpeekseni kun se sen saman päivän aikana oli jotain neljä kertaa kiivenny sinne, ja purin sen vanhan häkin.
Sain ainakin hyvän syyn sitten purkaa sen, kun se oli jo koristanu tuota nurkkaa muutaman viikon tyhjillään.
Tuon uuden häkin päälle ei onneks ole yrittäny kiivetä.
Mitä noilla muilla elukoilla on joskus huulesta verta hieman tullut, on ne parantunut itsestään (pumpulilla ja vedellä oon puhdistanut) niin eiköhän se samalla tavalla parane cincuillakin...
^ Meillä on sama ongelma Viljamin kans. Kun häkin ovi on auki, se hyppää häkin oven päälle ja siitä häkin katolle. Häkillä korkeutta se pari metriä, niin vaaralliset on leikit. Tytöillä ei ole sopivalla kohtaa tasoa, joten ne eivät onneksi tätä onnistu tekemään. Jotain pitäs meilläki keksiä. Viljami yleensä tulee samaa tietä poiskin, mutta joskus säikähtäessään se luistelee seinän ja häkin väliä alas. Ei raskis kuitenkaan tätä tasoa poiskaan ottaa, kun tuntuu olevan lempipaikka..
Sillon kun häkki oli vanhalla paikalla ei ollu tätä ongelmaa. Taidan siis siirtää sen takas joko vanhalla paikalle tai siirran häkin takas seinää kii nii paljon ku menee ja laitan siihen jonku systeemin etten etteivät mee sinne väliin. mulla oli siinä pahvia mut se oli nii matala et ne hyppäs sen yli häkin vällin.
Ja toiselta puolelta näyttää tältä (edit: kamalan näköinen tuo turkki kun aikoinaan oli turhan hienoa hiekkaa, ei enää ole onneks tuon näköinen, kiitos carreran)
Tosin mä olen aina saanut ne tuolta päältä kiinni ettei o hypänneet alas. Ja huom. se kiipeäminen voi tapahtua myös kahden häkin välistä. (myös huomattavasti pienemmästäkin välistä)
Meilläkin oli ennen se parimetrinen häkki, niin kiipesivät, jos silmä vältti sinne häkin ja seinän väliä pitkin häkin päälle. Sama onnistuu myös pakastimen takana, jos sinne livahdetaan.
Pelletit ainakin näyttää menevän ja eilen soi rusinan. Eilen kun tarkistin et onko varmasti kunnossa ja putsasin haavan nii huomasin et Ulpulla on vasemmassa etutassussa vain 3 varvasta.
Huuli parantunut, mutta sattui toinen haaveri eilen, täällä kun yritetään kiivetä kaiken aikaa häkin päälle ja sit Ulpu kiipes tuota verkkoa pitkin ja Mimosa hyökkäs sitä ilmeisesti takajalkaan kiinni, koska siitä aukes pala ja vuoti verta. tai sitten se aukes siin ku Ulpu hyppäs pois verkosta, kun säikähti Mimosaa. tuntuu et nuo käy vaan vihaamaan toisiaan enemmän koko ajan, varsinkin mimosa on tosi vihanen Ulpulle. Ehkä sille tekee vaan hyvää jäähä nyt vähäks aikaa yksin.
Tarkistettuani jalan, se haava oli ainakin umpeutunut, eikä siinä enää "repsottanut" sitä auennutta palasta. täytyy siirtää tuo häkki takasi vanhalla paikalle kun kerkeää. jos loppus tuo kiipeily.