Tossa kun äskön kävin taas äitin omppupuusta varastamassa oksan poikaa varten, ja vein saunaan kuivumaan, aloin miettiä, että kuoritteko te ne oksat? Minä kun oon aina ennen kuorinut. Ja mitä tykätään tammesta?
Sitten äitylillä oli kanervaa vaasissa, mietein, mahtaako se käydä?
^ saa jokku viisaammat sanoa saako, mut itse en antaisi. kyllä se näkkäri, rusina, kuivattu omena ja porkkana ja nokkosenlehdet saa riittää meillä herkuiks. ei siitä herkkulistasta tarvi nii kovin pitkää tehdä.
Mä kanssa tässä vuositolkulla kuorinut oksia. Eikö niitä nyt sitten todellakaan tarvi kuoria.??? Eli miten te pesette. Juoksevassa vedessä vai ja kylmänä, vai miten. Mä tein nyt niin, että otin oksia ja pesin ne kylmällä ja juoksevassa vedessä eli teinkö oikein? Eikö vatsa mene sekaisin nyt, kun kylmiltään antaa tälläisenä yhtäkkiä? Kuinka kauan tämmönen pitää kuivua, montako päivää?? Haluaa neuvoja, ettei tee virheitä.
oksia. Eikö niitä nyt sitten todellakaan tarvi kuoria.??? Mä tein nyt niin, että otin oksia ja pesin ne kylmällä ja juoksevassa vedessä eli teinkö oikein? Eikö vatsa mene sekaisin nyt, kun kylmiltään antaa tälläisenä yhtäkkiä?
En tiedä tarviiko chinchillan oksille tehdä samalla tavalla kuin gerbiileille.
Kun haen gerbiileille oksia, ne täytyy pestä kuumalla vedellä. Kuivata, ja laittaa uuniin 200 asteen 10-15 minuutuksi, jotta kaikki ötökät nuista kuolevat. Ja vasta tämän jälkeen niitä saa antaa jyrsittäväksi.
Ja jos oksa on niin iso ettei se mahdu uuniin, oksat voi kuumentaa saunassa. (laitat oksat lauteille ei kiukaaseen ).
Ei kai niitä oksia välttämättä tarvitse uunissa/saunassa kuivattaa (eihän). Ja meillä ainakin sinsut syö pelkät kuoret omppupuun oksista, ja sitten hylkää ne. Kyllä pettyisvät pahasti jos tarjoisin niille valmiiksi kuorittuja oksia, vähän niinkuin antaisi lapselle tikkarista pelkän tikun.
Onko oksien peseminen aivan välttämätöntä, jos ne on otettu vähän syrjäseudulta, missä luulisi olevan puhtaampaa, siis kaukana kaupungista/vilkkaasta liikenteestä? En oo nimittäin pessyt koskaan oksia...
Ja mite te nyt sit pesette ne? Jokaisella taitaa olla eri tapa?
Minä kun oon aina enne kuorinut ja pessyt vaan, ettei poju saa mitää pöpöjä.. Nyt pesin vauhkona sitten kuumalla vedellä, ja hinkkasin juuriharjalla (vauhko? ), sitte vielä laitoin vauvapunkkaan ja tulikuumaa vettä päälle ja liotin siellä päivän verran.. Ja puhtaitahan niitten pitäs olla ilman pesua ja kuorimistakin, täältä "maalta" kun on otettu, 10km kaupunkiin ja 1km isommalle tielle.. Mutta eipä tunnu pojalle maistuvan kuorimaton yhtä hyvin kun kuorittu.. Uudesta kuorimattomasta on näritty pari kertaa, mutta edelliset, kuoritut on mennyt aina kokonaan parissa päivässä... Poika tainnut oppia hyvään palveluun?