Sain eläinkaupasta herneleseitä maistiaisiksi chilloille ja ne näyttävät tykkäävän niistä.. joskus melkein enemmän kuin rusinoista! Haluaisin nyt vaan sitten varmistaa, että niiden antamisesta ei ole mitään haittaa?
quote: Originally posted by: rogue925 "Juu, meinasin että vähän niinkuin rusinoiden sijasta. Chillat saavat puolikkaan rusinan kumpainenkin päivässä. "
puolikkaan päivässä?!!must tuo määrä on aivan liikaa..ite annan kaks kertaa vuodessa yhen rusinan
quote: Originally posted by: FliBBi " puolikkaan päivässä?!!must tuo määrä on aivan liikaa..ite annan kaks kertaa vuodessa yhen rusinan -- Edited by FliBBi at 12:06, 2005-04-08"
Tuohan on siis liikaa Ei rusinat kuulin sinsujen jokapäiväiseen ruokaa ,vaan ovat hekkuina silloin tällöin ,juuri pari kertaa vuodessa
Mä oon pyrkiny antamaan kerran viikossa 1-3 rusinaa tai porkkanan tai omenan palasia.... Mut tuo on kyl aivan liikaa et puolikas päivässä... ei herkkuja tarvi joka päivä syödä, vaan joskus. Parempi mitä harvemmin, mutta pari kertaa vuodessa on aika harvoin... eihän chilla ees enää ,muista mikä herkku on....? joka toinen viikko ois hyvä antaa herkkuja mun mielestä. Miten usein näkkäriä on hyvä antaa? voiko sitä antaa useammin ku rusinaa, ohan se terveellisempi ku rusina?
maiju: jos annat tuon 3 rusinaa viikossa, sehän on lähes yhtä paljon kuin aiheen aloittajan puoli rusinaa päivässä.
Rogue925: Tosiaankin olisi parempi antaa jotain muuta kuin rusinaa herkkuna. Paljon sokeria sisältävien herkkujen antaminen kannattaa pitää ihan minimissään ja antaa jotain terveellisempää kuten näkkärin pala tai kuivattua voikukkaa. Noista herneleseistä en tiedä, enkä uskalla arvailla, onko jotain haittaa vai ei.
Niin siis.. en sanonut, että ne saa joka päivä, vaan ehkä 1-2 kertaa viikossa... nyt kun luen tuota viestiäni uudelleen, se todella kuulostaa siltä että annan joka päivä puolikkaan! Hupsista. Siis 1-2 kertaa viikossa puolikkaan päivässä.
Niin... ajattelin korvata rusinoita herneleseillä... onko kellään kokemusta niistä? Myös johanneksen leipäpuu näyttää maistuvan karvapalloille.
Mitä on herneleseet? (sanavarasto laajeni juuri kyseisellä sanalla)
Ei kai rusinoita olisi hyvä antaa edes joka viikko; niissähän on paljon sokeria. Meillä ei ole toistaiseksi vielä annettu mitään namia; näkkäri on harkinnassa mutta rusinoita en ajatellu kyllä antaa ollenkaan.
Mutta noista herneleseistä vielä, niin tuskin niissä ainakaan on sokeria, kuten rusinoissa ja kunhan eivät ole tuoreita...
Mä taas päätin et veeti ja vilma saa herkutella rusinoilla vähä harvemmin ja annan sen sijasta vaikka näkkäriä tai kuivaa leipää. Rusina ku ei oo mikään terveellisin vaihtoehto lyhentääkö liika herkuttelu chillan elinikää?
En ole antanut kuivattua hernettä. Eikö se aiheuta ilmavaivoja eläimille? Meillä on parhaillaan kuivumassa talouspaperin päällä jokaiselle cinculle yksi ohut porkkanasiivu En ole antanut niille aiemmin porkkanaa. Rusinoita saavat korkeintaan muutaman vuodessa.
quote: Originally posted by: maiju "Mä taas päätin et veeti ja vilma saa herkutella rusinoilla vähä harvemmin ja annan sen sijasta vaikka näkkäriä tai kuivaa leipää. Rusina ku ei oo mikään terveellisin vaihtoehto lyhentääkö liika herkuttelu chillan elinikää?"
Liika herkuttelu lyhentää cincun elinikää. En tiedä kuinka paljon, mutta marsunruoalla ruokittu cincu elää vain n. 8 vuotta. Siinä on iso ero ja omistajan on vastuu.