Käyttäjien sisäänkirjautuminen
Käyttäjänimi 
 
Salasana 
    Muista minut  
Post Info TOPIC: Onneksi vain suutulehdus


Kuma

Tila: Offline
Viestit: 240
Päivämäärä:
Onneksi vain suutulehdus
Permalink Closed


Eilen, kun aloin puuhastelemaan chillojen kanssa yöllä huomasin, että meidän Elmuska kuolaa, arvatkaapa mikä paniikki. Päässäni pyöri slobbers ja kaikki muut kamaluudet. Edellisenä iltana oli vielä mussuttanut näkkäriä ja juossut pitkin lattioita. No eipä sitä sitten tullut nukuttua juuri ollenkaan. Aamulla heti soittamaan eläinlääkäriin, heti ei saanut aikaa, vaan käski soittaa tunnin päästä uudestaan ja johan löytyi aika, vierehti pieni kivi sydämmestä. Odottavan aika on pitkä pitää paikkaansa, koska meillä oli aika vasta klo:15.15 . Eläinlääkäri rahoitti Elmuskan ja tutki ja onneksi totesi suutuleduksen, hampaat olivat ihan kunnossa ja kehui vielä kauniiksi niitä. Antibioottikuuri on nyt päällä ja herra on hieman väsynyt vielä. Keitin sille kauralimaa ja alan syöttämään, kunhan tosta kunnolla heräilee. Onko kellään kokemusta suutulehduksesta? Heinää sille ei voi varmastikkaan antaa ennen ku ylihuomenna? Kannattaisiko pellettiä sulattaa kauraliman joukkoon? Koska mahdollisesti uskallan antaa ihan pellettiä?



-- Edited by katjusha77 at 23:30, 2005-03-15

__________________


Kuma

Tila: Offline
Viestit: 97
Päivämäärä:
RE: Onneksi suutulehdus
Permalink Closed


Millasta on kauralima? Anteeksi vain kun kysyn

__________________
Pois alta tai pistän! Pzz


Kingis Mode Rator

Tila: Offline
Viestit: 3840
Päivämäärä:
Permalink Closed

Onneksi huomasit sen ajoissa. Tiedän nimittäin yhden tapauksen, jossa cinculla oli suutulehdus ja sen seurauksena cinculta joudittiin poistamaan pala kieltä (ei siis ollut saanut apua ajoissa).

Kimalainen: kauralima on ylikypsäksi keitetty löysää kauravelliä.

__________________


Kuma

Tila: Offline
Viestit: 240
Päivämäärä:
Permalink Closed

Laitanpa tässä vähän Elmuskan kuulumisia. Poika rupeaa jo heräilemään kunnolla, söi jo kauralimaa ja näyttää vesikin kelpaavan. Kuolaamisesta ei näy jälkeäkään. Menee tässä varmaan koko yö sen kanssa ollessa ja syöttäessä, mutta pääasia että tulee terveeksi jälleen.

__________________


Kuma

Tila: Offline
Viestit: 240
Päivämäärä:
RE: Onneksi vain suutulehdus
Permalink Closed


No aamuyöstä poika sitten heräsi oikein kunnolla. On hieman syönyt kauralimaa, heinää ja juonut vettä, mutta nyt ei oikeen papanat kulje. Olen antanut hiukan parafiiniöljyä ja mies lupasi tuoda kaupasta a-jogurttia. Onko vielä muita keinoja saada vatsa toimimaan. Täytyy seurata tilannetta, jollei rupea panoita kuulumaan, täytyy huomenna tehdä reissu taas lääkäriin. Pellettiä ei ilmeisesti kannata ummetuksen aikana antaa. Voisiko johtua siitä, kun on syönyt niin vähän, ettei suoli toimi vielä kunnolla?

__________________


3. Serti

Tila: Offline
Viestit: 2794
Päivämäärä:
Permalink Closed

quote:
Originally posted by: katjusha77

"No aamuyöstä poika sitten heräsi oikein kunnolla. On hieman syönyt kauralimaa, heinää ja juonut vettä, mutta nyt ei oikeen papanat kulje. Olen antanut hiukan parafiiniöljyä ja mies lupasi tuoda kaupasta a-jogurttia. Onko vielä muita keinoja saada vatsa toimimaan. Täytyy seurata tilannetta, jollei rupea panoita kuulumaan, täytyy huomenna tehdä reissu taas lääkäriin. Pellettiä ei ilmeisesti kannata ummetuksen aikana antaa. Voisiko johtua siitä, kun on syönyt niin vähän, ettei suoli toimi vielä kunnolla?"


Tarjoa ummetuksen aikana vain heinää ja vettä. Anna maitohappobakteereita esim.Biophilus sokeroimattomassa tölkkiananasmehussa. Meillä tehosi kun annoin pariin otteeseen(reilu tunti oli väliä). Juoksuta lattialla ja anna tarvittessa parafiiniöljyä.

__________________
Anri Siren


Kuma

Tila: Offline
Viestit: 240
Päivämäärä:
Permalink Closed

Yeppee: kiitos paljon neuvostasi. Ny on jo muutama papana nähnyt päivän valon ja poika vaikuttaakin jo pirteemmältä.

__________________


3. Serti

Tila: Offline
Viestit: 2794
Päivämäärä:
Permalink Closed

Hienoa, että vatsa alkoi taas toimia ja poika voi paremmin

__________________
Anri Siren
Sivu 1 yhteensä 1 sivusta  sorted by
 
Pikaviesti

Kirjaudu sisään kirjoittaaksesi pikaviestiä

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard